11.10.2007

SEINÄJOELLE EDUSTUSJALKAPALLOILUUN KESKITTYVÄ ERIKOISSEURA

 
Alla 10.10. annettu lehdistötiedote asiasta:
 

TP-Seinäjoki ja Sepsi -78 hakevat yhteistyötä laadukkaan edustusjalkapalloilun kehittämiseksi Seinäjoella sekä koko maakunnassa olemalla mukana uuden seuran perustamisessa. Uudella seuralla on työnimenä tässä vaiheessa Seinäjoki Futis. Muitakin vaihtoehtoja mietittiin, mutta eräät käyttökelpoiset nimet ovat jo käytössä, kertoo Mikko Latomäki.

Käytännössä uuden seuran perustaminen tarkoittaa sitä, että TP ja Sepsi luopuvat nykyisistä kakkosdivisioonan sarjapaikoistaan ja uusi perustettava seuraa hakee sarjapaikkaa kakkosesta heidän tilalleen. Tänään olemme informoineet kummankin seuran pelaajia sekä toimihenkilöitä asiasta. Seuraavaksi kumpikin seura pitää omat ylimääräiset kokouksena asiasta. Kun päätökset tältä osin ovat selvät, pidetään uuden seuran perustamiskokous 7. päivä marraskuuta.

Jalkapalloyhteistyöstä on Seinäjoella puhuttu pitkään ja hartaasti, mutta nyt sen toteutuminen konkretisoituu. Molempien seurojen johtokunnat näkevät uuden seuran perustamisen välttämättömänä. Syitä tähän on monia: nyt meillä on kaksi seuraa kakkosessa ja molemmilla on ohut pelaajamateriaali, varamiehiä pitää käyttää. Ikäluokat pienenevät tulevaisuudessa ja kaiken lisäksi Seinäjoella, kuten maakunnan keskuspaikalle kuuluukin, on monia eri joukkuelajien seuroja, joten kilpailu ikäluokista on kovaa. Seinäjoesta on kasvamassa selvästi yli 50.000 asukkaan kaupunki ja muuttoliike on kovaa. Yhteisellä edustusjoukkueella haluamme tarjota niin nykyisille Seinäjoen ja maakunnan asukkaille kuin myös tänne muuttaville hyvätasoista jalkapalloilua. Kun yhdistämme taloudellisia resursseja, pääsemme laadukkaampaan toimintaan, toteaa Mikko Latomäki. Uskomme uuden seuran olevan hyvä väylä kyvykkäille pelimiehille koko maakunnasta jopa kansainvälisille areenoille asti.

Käytännössä tämän jälkeen Sepsi ja TP keskittävät voimiaan junioritoimintaan – yhdessä ja erikseen. Hyvä ja saumaton yhteistyö seurojen välillä mahdollistaa myös laadukkaan juniorivalmentajien koulutuksen Seinäjoella. Tavoitteena on juniorimäärän kasvattaminen kummassakin seurassa. Lisäksi kummallakin seuralla voi olla alemmissa sarjoissa joukkueet. Kun junioritoiminta on laadukasta ja laajaa, hyötyy siitä myös uusi seura laajemman materiaalin ansiosta.

Valmentaja, joukkueenjohtaja sekä huoltaja-asioissa on menossa tunnusteluvaihe. Keskusteluja on käyty, mutta käytännössä voimme tehdä päätöksiä vasta perustamiskokouksen jälkeen. Sama koskee myös pelaajasopimuksia. Todettakoon, että hankkeen osalta on oltu myös etukäteen yhteydessä palloliittoon.

Nimen, peliasun sekä logon osalta avoin kilpailu:

Seinäjoki Futis on hankkeen työnimi. Olemme päättäneet julistaa saman tien kilpailun nimestä, peliasusta ja logosta. Ehdotukset nimen osalta pitää olla jätettynä viimeistään 7.11. ja peliasun sekä logon osalta 30.11. Voittaneiden ehdotusten tekijät tullaan palkitsemaan. Ehdotukset voi lähettää sähköpostiosoitteisiin toimisto@tp-seinäjoki.fi tai jukka.pikkarainen@helatukku.com .

Kuvia keskiviikon tiedotustolaisuudesta

 


<< Aikaisemmat uutiset














© 2005-2007 Sepsi-78