Palkintosadetta Seinäjoki-salissa
Julkaistu: 03.11.2022 12.44

Palkintosadetta Seinäjoki-salissa


Sepsi-78:n kauden yhteinen palkintojenjakotilaisuus teki parin koronasyksyn jälkeen paluun Seinäjoki-saliin keskiviikkona 26.10. , kun salin täydeltä ”sepsiperhettä” kokoontui virallisesti päättämään kautta 2022.Tunne oli, että on tätä odotettu ja kaivattu, yhteisöllisyys on kuitenkin yksi seuran tärkeistä voimavaroista ja näissäkin hetkissä se tuntuu.


Puheenjohtaja Jarkko Latvala lausui avaussanat. Seurassa on tällä hetkellä noin 250 pelaajaa listoilla, mikä lienee kaikkien aikojen suurin määrä. Seuraa on kehitetty määrätietoisesti mutta maltillisesti, viimeisimpänä isona asiana tänä vuonna valmistunut valmennuslinja. Talous on vakaalla pohjalla, siinä vahvimpana kivijalkana ikoninen Sepsi-78:n joulukalenteri. Korona-ajan melskeissä seura ehti täyttää merkittävän 90 vuotta ja nyt kasassa on vuosia jo 92. Sepsin historiikki on juuri valmistumassa ja ehtii
myyntiin varmasti ennen joulua.


Kaudella 2022 seuralla oli pallokoulun ja edustusjoukkueen lisäksi ikäkausijoukkueet ikäluokissa P8-P12 sekä P17 eli B-juniorit. Vakaa aikomus on saada ”tilkittyä” tuo viime vuosina kehittynyt kuilu juniori-ikäluokkien ja edustuksen välistä niin, että Sepsillä on joukkueet aina pallokoulusta B-junioreihin saakka. Kaikki joukkueet ovat saaneet kasattua hyvän valmennus- ja taustatiimin ja toimivat hyvin, vaikkakin lisää toimijoita aina tarvitaan. Junioritoiminnan osalta voidaan sanoa kauden sujuneen oikein mukavasti ja kaikki
ikäkausijoukkueet (lukuunottamatta B-junioreita) jatkavat uudelle kaudelle.


Palkintojenjakotilaisuudessa palkittiin kaikki kauden aikana mukana olleet pelaajat sekä pallokoulu pois lukien kaikista joukkueista valmentajien päättämät kolme pelaajaa erikoispalkinnoin. Lisäksi Vuoden juniorin pokaalin sai 12-syntyneiden joukkueesta Miko Takkula ja Vuoden nappulan pystin vastaavasti Lauri Antola 11-syntyneistä. Ilpo Pöntisen kiertopalkinnon sai vuodeksi itselleen B-junioreiden Santtu Kekola. Tilaisuuden lopuksi kaikki pelaajat, valmentajat ja taustatoimijat kerääntyivät lavalle yhteiskuvaa varten,
jonka jälkeen vuorossa olivat maistuvat pulla-pillimehut tai -kahvit koko porukalle 12-syntyneiden vanhempien ryhmän järjestämänä.


Kiitos menneestä kaudesta kaikille mukana olleille, uusi on jo alkamassa! Pidetään henkistä Sepsi-lippua korkealla missä ikinä kuljetaankaan.

Seuran uusimmat